nowoczesnestrony

Jak wybrać kolory na stronę internetową?

24 marzec 2023
wybór kolorów na stronę internetową

Jak wybrać kolory na stronę internetową? Kolory na stronie , to bardzo ważny element. Mają za zadanie pokierować skojarzeniami tak, aby wywołać u odbiorcy konkretne uczucia. W trakcie tworzenia projektu powinniśmy kierować się branżą i efektem, jaki planujemy osiągnąć. Wobec tego, jeśli chcemy zrobić pozytywne wrażenie na odwiedzających, warto zadbać o odpowiednio dobraną kolorystykę.

Ilu kolorów użyć na stronie?

Projekt strony internetowej powinien być spójny. Zbyt duża ilość kolorów może wprowadzić chaos i odstraszyć odwiedzających. Natomiast witryna niewyróżniająca się kolorystycznie nie przykuje uwagi odbiorcy, a przecież na tym właśnie zależy nam najbardziej. 

Tworząc projekt, warto postawić na maksymalnie trzy kolory:

Pierwszy kolor dominujący powinien zajmować ponad 50% kolorowej przestrzeni na stronie. Reszta kolorystyki może być do niego dopasowana. 

Drugi to kolor kontrastujący, który posłuży do nadania charakteru. Za jego pomocą możemy podkreślić istotne informacje.

Trzeci jest kolorem akceptującym. Służy  jako uzupełnienie i jest go na stronie najmniej.

Jak dobrać kolor dominujący na stronę internetową?

Najlepiej pokierować się branżą oraz uczuciami, jakie za pomocą kolorystyki chcemy wzbudzić w odbiorcach. Tworząc stronę, warto zastanowić się, kim jest nasz docelowy klient. Z jakiego kraju pochodzi, w jakim jest wieku, jakiej jest płci. Wszystko to może determinować sposób, w jaki będzie postrzegać kolory. Poniżej opisy paru przykładowych kolorów:

Niebieski kolor wzbudza zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Symbolizuje lojalność i profesjonalizm. Sprawdzi się np. w przypadku stron świadczących usługi biznesowe.

Zielony łączy się z naturą. Wyzwala uczucie spokoju, zaufania. Kojarzy się z nadzieją, szczęściem i harmonią. Będzie idealny dla strony sklepu internetowego z eko produktami.

Żółty  wywołuje szczęście, podekscytowanie. Przywodzi na myśl energię i kreatywność. Sprawdzi się na stronach związanych z działalnością kreatywną. 

Pomarańczowy Kojarzy się z zabawą i natychmiastowość. Wyzwala energię, ale może wywoływać też poczucie zagrożenia. Sprawdzi się jako kolor uzupełniający na stronie. Można użyć go w celu wywołania natychmiastowej reakcji np. jeśli chcemy, żeby odwiedzający użył przycisku.

Różowy to kolor łączony z kobiecością, romantycznością i wrażliwością. Będzie idealny w przypadku typowo kobiecych marek. Użyć go można np. na stronie salonu kosmetycznego.

Czarny utożsamiany jest z siłą, prestiżem, luksusem i elegancją. Stanie się doskonałym wyborem dla strony świadczącej usługi lub sprzedającej produkty premium.

Jak wybrać kolory na stronę internetową? - Podsumowanie

Wybór kolorów na stronę internetową jest szalenie ważny. Z pomocą w ich doborze przychodzi nam teoria kolorów. Pomocne jest również śledzenie trendów wśród najlepszych marek. Zasady jednak nie zawsze są uniwersalne i wpływ na nie może mieć wiele czynników np. kontekst kulturowy, dlatego warto czasem zaufać swojej intuicji. 

Jeśli potrzebujesz porady w doborze odpowiednich kolorów dla swojego projektu, skontaktuj się ze mną. Wspólnie na pewno sprawimy, że Twoja strona będzie wyjątkowa.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *